Formularz kontaktowy

Szukasz ubezpieczenia dla siebie?
Wypełnij krótki formularz - nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Imie


Numer telefonu


Kontakt
Szybki kontakt

Jakie ubezpieczenie domu wybrać?

Ubezpieczenie domu to bardzo ważna i poważna decyzja. Wiąże się z tym wiele dodatkowych pomniejszych kwestii, które w całości mogą się złożyć na dobre i dopasowane ubezpieczenie lub całkowicie niedobraną polisę, której opłacanie będzie wyłącznie stratą pieniędzy. Co zrobić, by prawidłowo dobrać ubezpieczenie swojego domu? Jakie ubezpieczenie wybrać i na co zwracać uwagę, by wszystko przebiegło prawidłowo?

 

Po pierwsze – oczekiwania i potrzeby

Pierwszym krokiem powinno być określenie swoich oczekiwań wobec polisy oraz tego, jakie potrzeby ma ona zaspokajać. Przeglądając możliwości, jakie daje ubezpieczenie domu oferta wydaje się ogromna. Polisa ubezpieczeniowa na dom nie ma za zadanie uchronić przed zdarzeniem. Przed tym nie da się uchronić. Zadaniem polisy jest udzielenie wsparcia finansowego w skutkach zdarzenia. Właśnie dlatego należy rozważyć, jaki rozmiar mogą mieć te skutki i jak można sobie z nimi poradzić.  Poniższe pytania mogą w tym nieco pomóc:

  • jaki byłby koszt remontu podłogi i ewentualnie ścian w przypadku zalania?
  • jaki byłby koszt remontu całego domu w przypadku pożaru
  • jaką wartość mają znajdujące się w domu ruchomości? Jakiego rzędu byłyby straty, gdyby ktoś te ruchomości ukradł?

To zaledwie podstawa. Warto też zastanowić się, co jeszcze, poza podstawowymi zagrożeniami, może stanowić ryzyko ubezpieczeniowe? Czy są to tereny zalewowe? Może dojść do powodzi? Zalanie dotyczy bowiem wyłącznie zalania z instalacji, a nie z przyczyn naturalnych. Czy dom jest narażony na pioruny, lawiny lub inne niebezpieczeństwa? Już wiadomo, że pytań jest wiele. Im bardziej precyzyjne będą odpowiedzi, tym lepsze ubezpieczenie można sobie dopasować.

ubezpieczenie mieszkania

 

Po drugie – koszty

Druga rzecz, to koszt ubezpieczenia domu. Im wyższe sumy ubezpieczenia, czyli kwoty, jakich będzie oczekiwał ubezpieczony po zdarzeniu, tym wyższa będzie również składka. Mało tego, składka zmienia się również wraz ze zmieniającym się zakresem ubezpieczenia. Jeżeli ochroną objęte zostaną wyłącznie mury, a jedynym ryzykiem będą zdarzanie naturalne, to składka za taką polisę nie powinna być wysoka.

Jeżeli jednak, do tego zostaną dołączone kolejne ryzyka, jak zalanie, powódź, pożar, kradzież z włamaniem czy też ubezpieczenie ruchomości znajdujących się w domu, to z każdym kolejnym rozszerzeniem składka za polisę będzie rosła. Można ją oczywiście opłacić w systemie ratalnym. Można rozbić ja na dwie składki półroczne, cztery kwartalne lub nawet miesięczne. Jedynie w przypadku niskich składek rocznych, towarzystwa ubezpieczeniowe mogą się nie zgodzić na ratalne opłacanie.

 

Po trzecie pewność

Trzecia rzecz, na jaką trzeba zwrócić uwagę, to pewność i poczucie bezpieczeństwa, które dane towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje. Ważne jest więc pytanie gdzie ubezpieczę dom? Wiele jest firm na rynku. Część z nich to bardzo młode przedsiębiorstwa, inne mają wieloletnią tradycję, która sięga nawet dziesiątek lat wstecz. Nie jest powiedziane, że tylko znana firma, która na rynku jest od lat oferuje dobre ubezpieczenie. Mała też może zaproponować coś bardzo korzystnego. Ważne jest to, czy firma która oferuje ubezpieczenie jest zarejestrowana, działa legalnie, ma wszelkie uprawnienia i pozwolenia. Czy budzi zaufanie i cieszy się dobrą opinią wśród klientów? Czy można coś o niej przeczytać w sieci i czy osoby, które już ubezpieczyły swój dom, polecają to rozwiązanie.

Dlaczego warto ubezpieczyć dom? Warto, ponieważ ubezpieczenie to inwestycja. Właśnie dlatego należy zadbać, by była to inwestycja najlepsza z możliwych. By była to inwestycja, która w razie zdarzenia spełni swoje zadanie i pozwoli uporać się z konsekwencjami nieszczęścia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.