Formularz kontaktowy

Szukasz ubezpieczenia dla siebie?
Wypełnij krótki formularz - nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Imie


Numer telefonu


Kontakt
Szybki kontakt

Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie domu to rozwiązanie, które chroni dobytek, często życiowy dobytek ubezpieczonego. Jego brak może spowodować, że w ciągu jednej chwili ludzie, którzy do tej pory normalnie radzili sobie w życiu, mogą stać się osobami bez dachu nad głową i bez najbardziej potrzebnych rzeczy codziennego użytku. Oczywiście, ciężką pracą mogą odzyskać utracony majątek, ale zanim to się stanie, minie wiele czasu. Mając ubezpieczenie, w krótkim czasie można uzyskać odszkodowanie, które w szybki sposób pozwoli odzyskać utracone dobra i poprawić sytuację finansową.

obowiazek-ubezpieczenia-domu

 

Ubezpieczenie domu – na czym polega?

Analizę należałoby zacząć od tego, co to jest ubezpieczenie domu. To forma ochrony posiadanego majątku przed skutkami nieszczęśliwych zdarzeń. Jeżeli dojdzie do zalania mieszkania – ubezpieczenie pozwala na pokrycie kosztów remontu z pieniędzy polisy. Jeżeli dojdzie do pożaru, pieniądze z ubezpieczenia pozwolą pokryć koszty usunięcia skutków pożaru. Podobnie z kradzieżą. Właśnie dlatego ubezpieczenie jest tak ważne.

Zalanie, pożar czy włamanie mogą się zdarzyć każdemu. Można tylko robić wszystko, by temu zapobiec. Ubezpieczenie też oczywiście przed tym nie uchroni, ale pozwoli pokryć finansowe skutki tych zdarzeń, bez konieczności wydawania pieniędzy z domowego budżetu lub oszczędności.

ubezpieczenie mieszkania

 

Jak wybrać ubezpieczenie domu?

Już samo posiadanie ubezpieczenia domu jest pewnym wsparciem. Warto jednak bardzo starannie się zastanowić nad tym, jakie to ubezpieczenie powinno być. Zawsze trzeba wybierać dla siebie najlepsze ubezpieczenie domu na rynku. Nie dla każdego to samo ubezpieczenie będzie najlepsze. Każdy ma przecież zupełnie inne potrzeby i zupełnie inne oczekiwania. Właśnie dlatego, nie ma jednego najlepszego ubezpieczenia, a może być jedynie najlepsze dla kogoś.

Wybór powinien zostać podyktowany przede wszystkim zakresem ochrony. Jakie ryzyka zostały uwzględnione? Jakie kwoty do wypłaty gwarantuje firma ubezpieczeniowa. To wszystko ma znaczenie i to wszystko wpływa też na ostateczne stawki za ubezpieczenie domu. To, ile kosztuje ubezpieczenie domu zależy w dużej mierze właśnie od zakresu i sum ubezpieczenia. Czy poza domem ubezpieczone zostały również ruchomości, które się w nim znajdują? Czy uwzględniono również ubezpieczenie OC mieszkańców domu, czy uwzględnione zostały jakieś opcje niestandardowe? Każdy element wpływa na składkę i dlatego jest to tak istotne. Im więcej możliwości i dodatkowych rozwiązań, tym bezpieczniejszy jest ubezpieczony, a nieszczęśliwe zdarzenia są mniej kosztowne.

 

Podsumowując, ubezpieczenie domu nie jest obowiązkowe w sensie przepisów prawa, które by do tego obligowały. Nikt nie zmusza i nie zobowiązuje właściciela domu do tego, by chronił swoją własność. Jednakże, powinno być ono obowiązkowe, w kategoriach rozsądku i rozważnego postępowania w życiu. Ubezpieczenie chroni przed utratą całego majątku, zabezpiecza przed kosztami remontu, kradzieży czy naprawy. To często kwoty, które sięgają kilkunastu tysięcy złotych. Zabezpieczenie sobie takiej kwoty, za pomocą kwoty znacznie mniejszej jest po prostu działaniem rozsądnym i rozważnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.