Formularz kontaktowy

Szukasz ubezpieczenia dla siebie?
Wypełnij krótki formularz - nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Imie


Numer telefonu


Kontakt
Szybki kontakt

Ubezpieczenie drewnianego domu – na co zwrócić uwagę?

Posiadanie własnego domku letniskowego w malowniczej okolicy, która idealnie nadaje się na wypoczynek na wakacjach, to ogromna wygoda. Jednak przez większą część roku taki domek stoi pusty, jeśli go nikomu nie wynajmujesz. Oczywiście możesz komuś zapłacić za regularne doglądanie domku, dbanie o jego stan, sprzątanie, ale co by się stało, gdyby domek uległ zniszczeniu w wyniku przykrego zdarzenia losowego? Dla domku letniskowego również powinieneś wykupić odpowiednie ubezpieczenie – chyba nikt nie chciałby pokrywać kosztów naprawy domku tuż przed urlopem, a np. po pożarze. Dlatego wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, ubezpieczając letniskową nieruchomość.

ubezpieczenie mieszkania

Zwyżka ubezpieczeniowa

Autorka artykułu na stronie http://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/ubezpieczenie-domu-drewnianego-jak-wybrac-najlepiej zwraca uwagę na wszystkie zalety domku letniskowego, ale również na jedną istotną wadę. Drewniany dom, mimo oszczędności związanych z budową, jest konstrukcją łatwopalną, nawet jeśli tylko jego poszczególne elementy są zbudowane z drewna. Ryzyko wystąpienia pożaru i innych zdarzeń losowych jest większe niż w przypadku domów murowanych, co wiąże się z podnoszeniem ceny polisy mieszkaniowej przez ubezpieczyciela – tzw. zwyżką. Dlatego warto porównać ze sobą oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych, ponieważ nie wszystkie naliczają zwyżkę dla właścicieli drewnianych domków letniskowych. Zwyżka u poszczególnych agencji może zależeć od rodzaju nieruchomości lub tego, czy dach budynku jest zbudowany z łatwopalnego materiału.

Wyłączenia odpowiedzialności

W OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) ubezpieczyciele precyzują bardzo dokładnie, jakiego rodzaju szkody obejmuje zakres ochrony. Lista przyczyn uszkodzeń obejmuje działanie natury, jak i człowieka. Należy przeczytać bardzo dokładnie warunki umowy, aby uniknąć nieprzewidzianej nieprzyjemności, kiedy ubezpieczyciel stwierdzi, że nie wypłaci odszkodowania. Ma do tego prawo, ponieważ umowa zawiera zapis o wyłączeniu odpowiedzialności ubezpieczyciela w pewnych sytuacjach.

Compensa zastrzega sobie wyłączenie odpowiedzialności w momencie, kiedy szkoda powstanie w wyniku umyślnego działania ubezpieczonego lub ubezpieczony dopuści się rażącego niedbalstwa – np. wywoła pożar przez zaśnięcie na kanapie z palącym się papierosem. Zakres ochrony nie obejmie też szkód wywołanych przez:

  • przestępstwo lub samobójstwo popełnione przez ubezpieczonego,
  • działania wojenne, terrorystyczne, itp.,
  • promieniowanie jądrowe lub skażenie promieniotwórcze,
  • brak konserwacji lub opieki nad nieruchomością,
  • złego stanu technicznego domu drewnianego.

Jeśli szkoda powstanie w ubezpieczonym mieniu, w którym ubezpieczony prowadzi działalność gospodarczą, które było wyłączone z eksploatacji przez minimum 30 dni, ubezpieczyciel również może odmówić wypłaty odszkodowania, chyba że w umowie jest odnośnie tego faktu specjalny zapis. Aby nie nastąpiła sytuacja, w której zakład ubezpieczeniowy odmawia wypłaty świadczenia pieniężnego, ubezpieczony musi dopilnować spełnienia minimalnych środków bezpieczeństwa zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej. Jak widać, wyłączenie odpowiedzialności może dotyczyć bardzo różnych niedopatrzeń, należy więc zwrócić na nie baczną uwagę, aby później nie oskarżać bezpodstawnie ubezpieczyciela o oszustwo.