Gdy media alarmują o ryzyku powodziowym, zarówno mieszkańcy dużych miast, małych miejscowości jak i wsi, z niepokojem obserwują rzeki i zaczynają zastanawiać się nad bezpieczeństwem swoich domostw. Większość ludzi dopiero w tym momencie rozważa zakup ubezpieczenia na wypadek skutków podtopień i powodzi.
Niektórzy z kolei są zdania, że ubezpieczyciel pewnie i tak ich nie ubezpieczy, bo w ich okolicy często dochodzi do podtopień. Jak zatem ubezpieczyć dom przed powodzią i kiedy jest to możliwe?
Już przy zakupie polisy nieruchomości warto zastanowić nad ochroną mienia od powodzi. Im szybciej, tym lepiej. Zanim jednak podejmiesz decyzję o ostatecznym wyborze ubezpieczenia domu, warto poznać kilka faktów.
Kiedy i kto może kupić polisę od powodzi?
Ubezpieczenie od powodzi może kupić prawie każdy. Osoby mieszkające na terenach zalewowych są w gorszej sytuacji niż inni mieszkańcy, ponieważ ich rejon jest potencjalnie zagrożony zalaniem. Może się zdarzyć, że któryś ubezpieczyciel odmówi takiej osobie możliwości nabycia polisy od powodzi. Zwykle jest możliwe, lecz składka ubezpieczeniowa znacząco wzrośnie w porównaniu ze składką jaką zapłaciłby ubezpieczony, gdyby nie mieszkał na terenie zalewowym. Jednak takie są konsekwencje wyboru lokalizacji pewnego ryzyka dla swojej nieruchomości.
Jeżeli kupisz ubezpieczenie tuż przed oczekiwaną dużą falową powodziową, jaka może przejść przez twoją miejscowość, wtedy musisz się liczyć z faktem, że możesz nie uzyskać odszkodowania. Dlaczego? Z powodu karencji, a więc okresu w którym polisa nie chroni cię przed ubezpieczonym ryzykiem. Karencja w przypadku ubezpieczeń od powodzi może wynosić do 30 dni w różnych firmach ubezpieczeniowych. Oznacza, to że jeśli zależy ci na zabezpieczeniu swojej nieruchomości nie możesz czekać na złą prognozę pogody, ale wykupić ubezpieczenie wcześniej.
Jak dobrać polisę?
Standardowa polisa nieruchomości oferuje ubezpieczenie od zalania, jednak warto zapytać doradcę ubezpieczeniowego czy oznacza to także ochronę przed powodzią. Trzeba bowiem rozróżnić dwa zjawiska jakimi są zalanie i powódź. Zalanie zwykle obejmuje sytuację niezamierzonego i niekontrolowanego wydostania się wody, innych cieczy lub pary wodnej, na skutek np. uszkodzenia urządzeń sieci wodociągowej, awarii urządzeń domowych np. pralki czy zmywarki czy zalania przez osobę trzecią.
Powódź to z kolei zdarzenie losowe związane z działaniem natury. Ubezpieczenie przed powodzią rzadko kiedy dostępne jest w podstawowym wariancie ubezpieczenia. Odpowiedzialność za szkody powodziowe towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają sobie z reguły dopiero przy rozszerzonych pakietach (więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie od powodzi a ubezpieczenie od zalania).
Nie czekaj zatem na stany alarmowe tylko przemyśl sprawę i zapytaj o ubezpieczenie od powodzi zawczasu. Unikniesz wielu stresów i… nie stracisz pieniędzy na spóźniony zakup, który nabyty za późno, na nic się nie zda.