Formularz kontaktowy

Szukasz ubezpieczenia dla siebie?
Wypełnij krótki formularz - nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Imie


Numer telefonu


Kontakt
Szybki kontakt

Jak i za ile można wykupić mieszkanie komunalne

Mieszkania komunalne są własnością gminy, ale mogą również przejść w posiadanie lokatorów. Procedura wykupu mieszkania komunalnego od gminy wcale nie jest skomplikowana. Zobaczcie jak to zrobić i jakie można otrzymać zniżki oraz z jakiego tytułu, aby cena mieszkania komunalnego była niższa. 

W pierwszej kolejności musisz wystąpić z wnioskiem do gminy wyrażającym chęć wykupu mieszkania oraz przedstawić takie dokumenty, jak: umowa najmu lokalu mieszkalnego zawarta na czas nieokreślony, decyzja o przydziale lokalu i zaświadczenie o zameldowaniu, a także skrócony akt małżeństwa lub akt zgonu (jeśli o wykup starają się wdowa lub wdowiec, dzieci, konkubent lub konkubina zmarłego najemcy).

Mieszkania komunalne

Kiedy już gmina zgodzi się na sprzedaż mieszkania, należy podpisać umowę notarialną i dokonać wpisu w księdze wieczystej.

ubezpieczenie mieszkania

Wysokość bonifikaty

Gminy chętnie, lub mniej chętnie przyznają również bonifikaty dla osób które chcą wykupić mieszkanie na własność. Zniżki zależą przede wszystkim od okresu najmu mieszkania, od tego czy zapłata będzie uiszczona jednorazowo czy na raty, oraz od tego czy sprzedawanych jest więcej mieszkań w danym budynku.

Wysokości bonifikat mogą jednak miło zaskoczyć, cytując za serwisem Wyborcza.biz:

„Niektóre samorządy zdecydowały się na bardzo wysokie bonifikaty. Na przykład we Wrocławiu ich wartość sięga 98 proc., a w Gdańsku i Szczecinie – 95 proc. W Toruniu jest nieco niższa i wynosi 90 proc., w Gorzowie Wielkopolskim – 85 proc., a w Warszawie może wynieść maksymalnie 70 proc.”

Zazwyczaj ulgi są trochę mniejsze, a na temat ich wysokości można dowiedzieć się osobiście w urzędzie gminy.

Również nie wszystkie nieruchomości komunalne są na sprzedaż. Część z nich może być przeznaczona wyłącznie na wynajem, część przeznaczona na pracownie twórcze, część przeznaczona np. w skład docelowego zasobu mieszkaniowego.